COLEGIUL NAȚIONAL "DECEBAL" DEVA

~ Forum intern destinat discuțiilor despre activitățile școlare din această instituție ~
Acum este Lun Dec 09, 2019 11:51 am

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Ministrul Funeriu nu accept? politica în ?coli
MesajScris: Sâm Ian 15, 2011 12:18 pm 
Neconectat
Site Admin

"Ministrul Funeriu nu accept? politica în ?coli
12.01.2011

În urma informa?iilor vehiculate pe unele canale media, potrivit c?rora copii de gr?dini?? ?i din ciclul primar de înv???mânt ar fi fost implica?i în ni?te ac?iuni electorale în localitatea Baru, jude?ul Hunedoara, domnul Daniel Petru Funeriu, ministrul Educa?iei, Cercet?rii, Tineretului ?i Sportului, a cerut deschiderea unei anchete administrative pentru verificarea aspectelor semnalate ?i a eventualului rol jucat de cadrele didactice în presupusa implicare a copiilor în ac?iuni cu caracter politic.
„De la începutul mandatului meu de ministru am declarat c? sunt adeptul principiului «?coala nu are culoare politic?». Am solicitat verificarea informa?iilor vehiculate de pres? în leg?tur? cu o presupus? participare a copiilor de gr?dini?? ?i din ?coala primar? la o ac?iune electoral? din comuna Baru, jude?ul Hunedoara. Dac? se va demonstra c? reprezentan?i ai ?colii au fost implica?i în vreo ac?iune de convocare a copiilor, v? asigur c? cei în cauz? vor fi aspru sanc?iona?i", a declarat ministrul Daniel Petru Funeriu.
În contextul evenimentului de la Hunedoara, în diminea?a zilei de miercuri, 12 ianuarie 2011, la sediul MECTS a fost organizat? o videoconferin?? cu inspectorii ?colari generali, la care au fost prezen?i ministrul Educa?iei, domnul Daniel Petru Funeriu, doamna secretar de stat Oana Badea ?i directorul general al Direc?iei Generale Management, Resurse Umane ?i Re?ea ?colar?, doamna Corina Marin. În cadrul videoconferin?ei, ministrul Educa?iei le-a atras aten?ia inspectorilor generali s? resping? orice imixtiune a politicului în via?a ?colii. Domnia sa a solicitat un raport complet din partea Inspectoratului ?colar Jude?ean Hunedoara în leg?tur? cu cele întâmplate în localitatea Baru ?i a cerut ca, în cazul în care se va demonstra c? au fost cadre didactice implicate în mobilizarea elevilor, s? fie aplicate cu stricte?e prevederile legii.

BIROUL DE PRES?"

Mesaj preluat de pe site-ul M.E.C.T.S. http://www.edu.ro/index.php/pressrel/14880

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 

Ora este UTC + 2