COLEGIUL NAŢIONAL “DECEBAL” DEVA

~ Forum intern destinat discuţiilor despre activităţile şcolare din această instituţie ~
Acum este Vin Aug 23, 2019 5:22 am

Ora este UTC + 3

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: EXPECTING THE [UN]EXPECTED la Cluj!
MesajScris: Joi Iun 14, 2012 7:03 am 
Neconectat

EXPECTING THE [UN]EXPECTED la Cluj!

Trupa de teatru a Colegiului Naţional ‘Decebal’ Deva, a participat la Festivalul Naţional de Teatru în limba engleză, ‘COME WITH US TO DRMALAND’, în perioada 8-10 Iunie 2012, la Cluj Napoca.

Piesa a fost una originala, intitulata ‘EXPECTING THE [UN]EXPECTED’.
După o călătorie lungă cu trenul, am ajuns vineri, 8 Iunie la Cluj, pregătiţi şi nerăbdători pentru a pune in scenă piesa în ziua urmatoare.

Casa Radio. Sâmbătă. Ora 12. Plini de emoţie şi entuziasm, gata sa dăm tot ce e mai bun, am urmărit cuminţi piesa colegilor de la Ocna Mureş. Am început să simţim presiunea competiţiei. Reflectoare, lumini, un public numeros şi un juriu pregătit să aprecize prezentarea scenică, costumele şi actorii.

Aranjarea decorului. Prezentarea. Intrarea în scenă. Piesa originală a fost scrisă chiar de noi, elevii Bohatereţ Amalia, Cârneanu Teo, Zaha Vladimir, Hagea Andreea, Măniceanu Ramona, Ghergu Lorena si Theodor Vulcan împreună cu doamna profesoară Alexandra Posta.

A fost concepută ca o piesă despre o piesă. Greutatile prin care trec actorii, replici uitate, decoruri pierdute, ambiţie, certuri, dar şi apreciere, întelegere şi aplauze la scena deschisa. Viaţa de actor.

Duminică, ziua premierii. Ne-am prezentat, fiind siguri că vrem sa aducem acasă cât mai multe diplome. Am fost plăcut surprinşi de premiul acordat colegei noastre Andreea Hagea, pentru BEST STAGE PRESENCE. Nu s-au terminat felicitarile cand auzim: ‘Vulcan Theodor-BEST SUPPORTING ACTOR’- Eram în culmea fericirii. Premiile nu s-au oprit aici. Am primit cu multa bucurie PREMIUL JURIULUI-JURY’S PRIZE, şi imediat premiul III pentru cea mai buna echipa de teatru-BEST ACTING TEAM.

Anul viitor? COME WITH US TO DRAMALAND!

Teodora Cârneanu, 10 A

prof.dr. Marin Florin Ilieș

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 

Ora este UTC + 3