COLEGIUL NAŢIONAL “DECEBAL” DEVA

~ Forum intern destinat discuţiilor despre activităţile şcolare din această instituţie ~
Acum este Lun Iun 24, 2019 5:15 pm

Ora este UTC + 3

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Proiectul "Clipe de bucurie"-Clubul IMPACT DECEBAL
MesajScris: Vin Feb 04, 2011 5:06 pm 
Neconectat

La începutul acestui an, noi, membrii clubului de voluntariat IMPACT „Decebal”, împreună cu coordonatorii noştri prof. Ana Popa, prof. Adina Amititeloaie şi prof. Cristian Bauman, am demarat proiectul „Clipe de bucurie”, dedicat persoanelor vârstnice care reprezintă la noi în ţară o categorie adesea marginalizată.
"Bătrâneţea nu este o boală ruşinoasă care se poate întâmpla numai altora. Bătrâneţea poate fi frumoasă, iar vârstnicii pot continua să se bucure de viaţă dacă îi tratăm cu respect, dacă îi ajutăm să se simtă integraţi în societate, activi şi preţuiţi". Cuvintele Principesei Margareta au atras atenţia elevilor din clubul nostru de voluntariat şi astfel ne-am gândit să iniţiem un nou proiect prin care să încurajăm interacţiunea, solidaritatea şi respectul între generaţii, să facem un gest prin care să le arătăm celor vârstnici că le suntem alături, că nu trebuie să se simtă neglijaţi şi uitaţi de comunitatea în care trăiesc.
Astfel, cu sprijinul domnului director al Colegiului Naţional „Decebal”, prof. dr. Florin Ilieş şi cu ajutorul material oferit de Fundaţia Noi Orizonturi, am făcut o vizită la Centrul de Zi pentru persoane vârstnice din Simeria, într-o zi de vacanţă foarte friguroasă (3 februarie 2011), când pensionarii din oraş se întâlnesc aici pentru a servi un ceai şi a mai sta de vorbă. Micul nostru spectacol - recital de poezie, romanţele interpretate, câteva fragmente de lectură, sceneta, dansul – şi darurile oferite au fost de nepreţuit pentru cei ce ne aşteptau.
Sentimentele ce ne-au încercat în acele momente au fost de bucurie, că i-am văzut zâmbind, compasiune, că anii şi-au lăsat amprenta asupra lor, mulţumire sufletească, deoarece am petrecut împreună o după-masă deosebită în care nu s-au simţit singuri. Ceea ce ne-a impresionat foarte tare a fost că şi ei ne-au pregătit fiecăruia o mică atenţie şi ne-au cerut să revenim oricând dorim.
Proiectul „Clipe de bucurie” a reuşit să responsabilizeze şi să sensibilizeze elevii faţă de viaţa şi nevoile comunităţii, să creeze oportunitatea de interacţiune între generaţii, ca mod de a împiedica izolarea vârstnicilor în societate.

Membrii Clubului de voluntariat IMPACT DECEBAL

Ataşamente:
DSC03796.JPG
DSC03796.JPG [ 2.02 MiB | Vizualizat de 143 ori ]
DSC03829.JPG
DSC03829.JPG [ 2.04 MiB | Vizualizat de 133 ori ]
DSC03798.JPG
DSC03798.JPG [ 2.03 MiB | Vizualizat de 146 ori ]
DSC03837.JPG
DSC03837.JPG [ 1.98 MiB | Vizualizat de 175 ori ]
DSC03867.JPG
DSC03867.JPG [ 2.06 MiB | Vizualizat de 170 ori ]